YSK'dan Maltepe için yeni karar

YSK'dan Maltepe için yeni karar

YSK, Maltepe ilçe seçim kurullarının, tüm oy sayımlarının iptali yönündeki kararını kaldırdı. Kalan sandıkların sayımı devam edecek.

YSK'dan Maltepe için yeni karar
15.4.2019 15:47:34

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Maltepe 1 ve 2'nci ilçe seçim kurullarının, tüm oy sayımlarının iptali yönündeki kararını kaldırdı.

Kurul, Maltepe'de şu ana kadar yapılan sayımların geçerli olmasına karar verdi, kalan sandıkların sayımı devam edecek.

KALAN SANDIKLARIN SAYIMINA DEVAM EDİLİYOR

Kalan sandıkların sayımına devam edilmesine, Maltepe'de şu ana kadar yapılan sayımların geçerli olmasına karar verildi.

CHP İTİRAZ ETMİŞTİ

CHP, İstanbul Maltepe 1. ve 2'nci ilçe seçim kurullarının, bugüne kadar terminallerde yapılan tüm sayımların iptali yönündeki kararına itiraz etmiş ve söz konusu seçim kurullarının aldığı kararların tümden kaldırılmasını istemişti. Kurul'un, "tam kanunsuzluk" gerekçesiyle bu kararı aldığı, Maltepe ilçe seçim kurullarına, sayımın hızlı yapılabilmesi için yeni terminal kurulması yetkisi de verdiği öğrenildi.

KAÇ SANDIK KALDI?

Maltepe, İstanbul'da oy sayım işleminin devam ettiği son ilçe olduğu için merakla bekleniyor. YSK'nın CHP'nin itirazını kabul etmesi üzerine devam eden sayımda toplam 146 sandık kaldı. Maltepe genelinde ise toplamda 1089 sandık var.

MALTEPE'DE NELER YAŞANDI?

Maltepe'de 12 sandık kurulu, toplam 1089 sandıktan 919'undaki oyların tamamını yeniden saymış ve geriye 170 sandık sandık kalmıştı.

Fakat Ak Parti ve ve MHP'nin yaptığı itirazlar neticesinde ilçe seçim kurulu, oy sayımı süresince getirilen ilave kurulların (oyları sayan kişiler) sayımlarının iptaline ve bu oyların yeniden sayılmasına karar verdi. YSK kararı ile 10 sandık kurulunca yapılan sayım işlemi hükümsüz hale gelince 400 dolayında sandığın sayımı iptal edilmiş oldu.

CHP de bu kararı YSK'ya götürerek, itiraz etti. CHP, itiraz dilekçesinde "İlçe Seçim Kurullarının, yeniden sayım yapılan terminallerdeki sayımları iptal etmesi ve terminallerin kapatılması ve yenisinin kurulmaması kararı hukuken yanlıştır" ifadeleri yer aldı.


    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK SON HABERLER
TİMETÜRK BİYOGRAFİ