Trump'ın geri çektiği iddia edilen Kremlin'deki CIA casusuna ilişkin Rusya'dan açıklama

Trump'ın geri çektiği iddia edilen Kremlin'deki CIA casusuna ilişkin Rusya'dan açıklama

ABD basınında gündeme gelen ve dünya çapında haber olan 'Rus casus' iddiasına ilişkin Kremlin 'ABD basınındaki iddialar ucuz roman” dedi.

Trump'ın geri çektiği iddia edilen Kremlin'deki CIA casusuna ilişkin Rusya'dan açıklama
11.9.2019 09:40:24

CNN televizyonunda Pazartesi günü gündeme gelen iddiaya göre Amerika, Rusya'daki en yüksek düzey gizli kaynaklarından birini 2017 yılında Rusya'dan başarılı şekilde çıkararak Amerika'ya yerleştirdi. New York Times gazetesi de muhbirin uzun yıllar Washington'la gizli bilgi paylaştığını yazdı.

Amerika'nın Sesi internet sitesinin derlediği habere göre söz konusu casus, Kremlin'e yakın bir konuma kadar yükselmişti.

LAVROV İLE GÖRÜŞMENİN ARDINDAN GERİ ÇEKME AKRARI ALINDI

CNN'in haberine göre Amerika Rusya'daki muhbiri 2017 yılı Mayıs ayında Oval Ofis'te ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un son derece gizli istihbarat konularını görüştüklerini temasın ardından Rusya'dan çıkarma kararı aldı.

"RUSLAR CASUSUN İSMİNİ BELİRLEDİ" ENDİŞESİ

Reuters'a bilgi veren kaynağa göre Amerikalı yetkililer Kremlin'in söz konusu muhbirin ismini belirlediği konusunda ciddi şekilde endişeye düştü.

Rusya'nın faaliyetlerini izleme süreçleriyle bilgisi olan bir kaynak, haber ajansı Reuters'a Rus hükümeti içinde böyle bir CIA ajanının var olduğunu doğruladı. Söz konusu kaynak, muhbirin Amerika'ya getirildiğini belirtti.

RUS BASINI İSİM VERDİ

Rus gazetesi Kommersant ise, Salı günkü haberinde söz konusu muhbirin 2017 yılında Karadağ'da tatildeyken eşi ve 3 çocuğuyla birlikte ortadan kaybolan ve şu anda Amerika'da yaşadığı iddia edilen Oleg Smolenkov olabileceğini yazdı.

Gazete 2018 yılında Smolenkov'un satın aldığı belirtilen ABD'nin Virginia eyaletinde bir evin de fotoğrafını yayınladı. Konuyla ilgili sorulara cevap veren Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, Smolenkov'un cumhurbaşkanlığında gerçekten çalıştığını ancak 2016 ya da 2017'de kovulduğunu söyledi.

KREMLİN'DEN AÇIKLAMA: UCUZ ROMAN

Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, Smolenkov'un görevinin de üst düzey resmi bir görev olmadığını, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'e erişiminin bulunmadığını söyledi.

Smolenkov'un ABD ajanı olduğunu doğrulayıp doğrulamayacağı yönündeki soruya da gülerek “Bunu doğrulayamam. Ajan mıydı değil miydi bilmiyorum. Sadece daha sonra işine son verilen böyle birinin cumhurbaşkanlığında çalıştığını söyleyebilirim. Kimin kimi ivedilikle ülkeden çıkardığına ya da kimin kimi kimden koruduğuna ilişkin ABD basınında yer alan spekülasyonlar ucuz roman türünde, polisiye romanlar gibi. O nedenle bu işi onlara bırakalım” yanıtını verdi.

LAVROV'DAN AÇIKLAMA

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Salı günü yaptığı açıklamada Smolenkov adını hiç duymadığını, kendisiyle hiç tanışmadığını, kariyerini ya da hareketlerini hiç takip etmediğini söyledi.

Lavrov, Trump ile görüşmesinde kimsenin kendisiyle gizli bir bilgi paylaşmadığını belirtti. ABD hükümetinden bir kaynak da Trump'ın Rus yetkililerle yaptığı görüşmelerde muhbirin varlığı ya da kimliğiyle ilgili hiçbir bilgi vermediğini vurguladı.

MUHBİR ÖNCE REDDETTİ SONRA KABUL ETTİ

New York Times gazetesinin haberine göre CIA yetkilileri, 2016 sonlarında kaynağın güvenliğinden endişe ederek muhbiri Rusya'dan çıkarmaya karar verdi. Ancak muhbir, ailesiyle ile ilgili endişelerini gerekçe göstererek bunu reddetti. CIA merkezinde bazı karşı istihbarat yetkilileri, muhbirin güvenilirliği konusunda şüphe duymaya başladı. Ancak CIA aylar sonra yeniden muhbiri Rusya'dan çıkarmak isteyince bu defa olumlu yanıt aldı.

New York Times gazetesine göre Moskova'daki muhbir, Rusya'nın ABD başkanlık seçimine müdahalesi şüpheleriyle ilgili CIA'in, “Rusya Cumhurbaşkanı Putin'in müdahale emrini verdiğini ve süreci kendisinin yönettiği” bulgusuna varmasında etkili oldu.

Amerikalı yetkililer muhbirin kimliğini korumak için hassasiyetle çalıştı. New York Times'a göre durum o kadar hassastı ki dönemin CIA Başkanı John Brennan muhbirle ilgili bilgiyi, 2016 yılında eski Başkan Barack Obama'ya verdiği istihbarat brifinginin dışında tutarak, çoğu bu kaynaktan alınan bilgilere dayanan ayrı istihbarat raporları hazırladı.


    YORUM YAZ