'Suudi Arabistan'dan Şii idam edilebilir'

'Suudi Arabistan'dan Şii idam edilebilir'

Uluslararası Af Örgütü Suudi Arabistan'da tutuklu bulunan 12 Şii mahkumun yakın zamanda idam edilebileceğini duyurdu.

'Suudi Arabistan'dan Şii idam edilebilir'
8.11.2018 13:05:05

Örgütün çarşamba günü yaptığı açıklamada, ölüm cezasına çarptırılan 12 Suudi Şiinin doğrudan Kral'a bağlı olan gizli bir devlet güvenlik kurumuna gönderildiği ifade edildi.

Kitlesel bir davada casusluktan suçlu bulunan 12 kişinin infazlarının, Kral'ın cezalarını onaylamasının ardından gerçekleşebileceği belirtildi.

Uluslararası Af Örgütü Orta Doğu ve Kuzey Afrika Direktörü Heba Morayef, “Mahkumların aileleri, bu gelişme ve bilgi eksikliği nedeniyle dehşet içinde. Suudi Arabistan'ın yargılama sürecini örten gizliliği göz önüne alındığında, bunun 12 kişinin infazını işaret etmesinden korkuyoruz.” ifadesinde bulundu.

Uluslararası Af Örgütü'ne göre, Suudi Arabistan'da 2013 ve 2014 yıllarında tutuklanan 32 kişi haksız bir kitle davasıyla İran'a casusluk yapmaktan suçlu bulunduktan sonra idam cezasına çarptırıldı.

Suudi Arabistan, Kraliyet ailesine muhalif olmasıyla bilinen Şii din adamı Şeyh Nimr El Nimr'i ve 46 kişiyi Ocak 2016'da idam etmişti.

Pazartesi günü Batılı ülkeler Cenevre düzenlenen İnsan Hakları Konseyi'nde Suudi delegasyona ölüm cezasının kaldırılması çağrısında bulundu.


      YORUM YAZ

  YORUMLAR

  ya iran... / 8.11.2018 14:20:44
  iranda bir yıl içinde 900'den fazla sünni sakallı ve sünni oldukları için idam ediliyor. neden af örgütü onlara değinmiyor.. iran resmen katliam yapıyor.. kimsenin bişet dediği yok. nasılsa tramp izin vermiş.
  Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
  ÇOK OKUNANLAR
  TİMETÜRK SON HABERLER
  TİMETÜRK BİYOGRAFİ