'Suriye için ‘B planı’ yok'

BM’nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura, Suriye'de çözüm arayışlarıyla ilgili açıklamada bulundu...

'Suriye için ‘B planı’ yok'
29.4.2016 05:57:35

Ajanslarda yer alan bilgide; Suriye için bir ‘B planı' olmadığını söyleyen BM'nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura, Rusya ve ABD'ye barış sürecini koruma çağrısını yineledi.

RT'ye konuşan De Mistura, uluslararası görüşmelerin Rusya ve ABD tarafından yaratılan ‘küçük ama çok özel bir mucize' olduğunu söyledi. Ülkedeki çatışmaların sona ermesine dair anlaşmanın da Rusya ve ABD liderliğinde ve BM Güvenlik Konseyi'nin onayıyla gerçekleştiğini ve neredeyse 60 gündür sürdüğünü hatırlatan BM Temsilcisi, şöyle devam etti:

“Hem Rusya hem de ABD yönetimlerine içten bir mesaj göndererek, ‘Ateşkes anlaşmasını meydana getiren sizdiniz; Başkan Putin, Başkan Obama, önemli bir başarı elde ettiniz. Onu koruyun, ortadan kaybolmadığına emin olun, ateşkesin enerjisini kaybetmemesi konusunda anlaşın çünkü o tehlikede' dedim.” 

Halep'teki bir hastaneye düzenlenen saldırının ‘kar topu' etkisi yapabileceğine de dikkat çeken De Mistura, tüm taraflara ateşkese uygun davranmaları çağrısında bulundu.

Suriye'de yaşanan kriz için gerçek bir B planı bulunmadığını belirten BM yetkilisi, ülkedeki çatışma ortamının tek çözümünün BMGK'nın 2254 sayılı kararına uygun olarak Cenevre'de şekillendirilecek politik geçiş süreci olduğunu ifade etti. De Mistura, mevcut durumun askeri bir çözümü olmadığını sözlerine ekledi.


    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK SON HABERLER
TİMETÜRK BİYOGRAFİ