Şeyh Said


Kürt şeyh, Şeyh Said... Şeyh Said kimdir? İşte Şeyh Said'in biyografisi

Şeyh Said, 1865 senesinde Elazığ'da dünyaya geldi. Seyyid asıllı bir aileden gelmekteydi. İlk evliliğini dedesi Şeyh Ali Septi'nin halifelerinden Şeyh Ahmed-i Çani'nin kızı Amine Hanım ile yapan Şeyh Said'in bbu evlilikten beş kız beş erkek olmak üzere toplam on çocuğu oldu.

Said'in ilk eşi Rus Harbi'nden dolayı Hınıs'tan Piran'a göç ettiği zaman rahatsızlandı ve hayatını kaybetti. Daha sonra Şeyh Said, Kürt Miralayı Hamidiye Alaylarının liderlerinden Cibranlı Halit Bey'in kız kardeşi Fatma Hanım ile ikinci evliliğini gerçekleştirdi.

Palu, Diyarbakır ve Muş bölgelerinde eğitim gördü. Bu dönemde Nakşibendi Tarikatı'na katıldı ve dergahın başına geçti. I. Dünya Savaşı sırasında Rusya Doğu Anadolu'yu işgal etti ve bunun üzerine Şeyh Piran'a taşındı. Sonrasında ise Hınıs Kolhisar'a yerleşti.

29 Haziran 1925 tarihinde Şark İstiklal Mahkemesi tarafından Diyarbakır Dağkapı Meydanı'nda asılmıştır. İdam sehpasında son isteği sorulduğunda, kağıt kalem isteyerek kağıda Arapça olarak "Benim bu değersiz dallarda asılmama pervam yoktur. Muhakkak ki mücadelem Allah ve din içindir." şeklinde bir yazı yazdı. Kelime-i Şehadet getirdikten sonra da idam edildi. Mezarının nerede olduğu bilinmemektedir.

Çocuklarından Ali Rıza Efendi'nin oğlu Mehmet Fuat Fırat, 1973 senesinde Erzurum ilinden bağımsız milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne girmiştir.    YORUM YAZ

YORUMLAR

/ 7.3.2020 07:06:56
Allah şehadetini kabul eylesin. Bazıları rahmetle bazıları lanetle anılır. Yalan söyleyen tarih utansın
/ 2.9.2019 15:46:31
'cumhuriyet yasalariyla islamiyetin, dinin, namaz, oruc, kur'an, nikah, irz ve namusun kalkacagi, bütün asiret agalarinin ve hocalarinin ankara'ya sürülecegi ve bunlardan yasalara uymayanlarin denize atilacagi' söylemleri ve 'seriat elden gidiyor!' propagandasiyla beslenen ayaklanmasinda kafasi hakettigi adaleti bulmustur.
/ 26.5.2019 11:28:17
Din için savaşıp Allah'ın emirleri içi savaşıp mücadele edin Allah katında şehittir Allah rahmet eylesin Şeyh Sait bize yıllarca yanlış söylediler Şeyh Sait Kürtler için toprak istemiş Halbuki halifeliği kaldırılmış yalan yanlış inkılap koymuşlar kafalarına göre ve sonra bu devletin dini böyle demişler Bizim dinimiz islamdır Osmanlı yeniden doğacak
/ 4.2.2019 17:58:33
Şeyleri hocaları idam eden bu zihniyeti Rahmeti Rahman Kahretsin. Amin...
/ 17.1.2019 23:14:00
Allah sehy said mekakani cennet eylesin. Kim onu idam etmisse Allah onun belasini versiin amin.
/ 4.1.2019 20:46:37
ALLAHIN dostlarindan SEH SAIT efendi mekani cennet olsun kabri nurla dolsun amin
/ 27.10.2018 16:46:49
Allah şehadetini kabul etsin
Foto Galeriler Videolar Günün Özeti
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK SON HABERLER
TİMETÜRK BİYOGRAFİ