Semahat Sevim Arsel


Türk iş kadını Semahat Sevim Arsel. Semahat Sevim Arsel kimdir? İşte Semahat Sevim Arsel'in biyografisi...

Semahat Sevim Arsel, 1928 yılında Ankara'da Vehbi Koç ve  Sadberk Koç'un  en büyük çocuğu olarak dünyaya geldiSemahat Sevim Arsel, Amerikan Kız Koleji'nden mezun oldu.

1964 - 1972 yılları arasında Koç Holding yönetim kurulu üyesi ve Vehbi Koç Vakfı yönetim kurulu üyesi olarak görev üstlendi. İngilizce ve Almanca bilen Arsel, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfının kurucu üyesi olan Arsel Florance Nightingale Vakfı 2. başkanı ve Koç Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulu kurucusu oldu. 

1956 yılında Nusret Arsel ile evlenen Semahat Sevim Arsel' TURYAT ve SANERC (Semahat Arsel Nursing Educational & Research Center)'in Başkanlığı görevini halen sürdürüyor. Kuruluşunda Amerikan Hastanesi bünyesinde yer alan SANERC, 2004 tarihinde Koç Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulu'na bağlandı.

Semahat Sevim Arsel 2012 yılına gelindiğinde vergi rekortmeni seçildi.

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın 2015 yılında açıklamış olduğu verilere göre 2014 yılında en fazla vergi veren 2. isim oldu.

Mart 2013 itibariyle Forbes dergisinin yaptığı araştırmaya göre, 3,2 milyar dolar servetiyle Türkiye'nin 2. dünyanın ise 423. zengin ismi olduğu açıklandı.     YORUM YAZ

YORUMLAR

Foto Galeriler Videolar Günün Özeti
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK SON HABERLER
TİMETÜRK BİYOGRAFİ