Rusya'dan PYD açıklaması: Suriye barış sürecinde olmalılar

Rusya'dan PYD açıklaması: Suriye barış sürecinde olmalılar

Rusya'dan PYD'ye ilişkin bir açıklama geldi. Buna göre Dışişleri Bakanı Lavrov yaptığı açıklamada 'ABD, Suriye'nin toprak bütünlüğünü tehlikeye atıyor. Kürtlerin Suriye barış sürecinde olmasını destekliyoruz' dedi.

Rusya'dan PYD açıklaması: Suriye barış sürecinde olmalılar
13.2.2018 14:43:38

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye'nin Suriye'deki farklı Kürt gruplara yaklaşımını göz ardı etmenin dar bir bakış açısı olduğunu savunarak “Bu dar bakış açısının sonuçlarını şimdi görüyoruz” dedi.

Lavrov, başkent Moskova'da Belçikalı mevkidaşı Didier Reynders'le düzenlediği basın toplantısında, ABD'yi Suriye'nin toprak bütünlüğünü tehlikeye atan tek taraflı adımlar atmakla suçladı.

ABD'nin, Suriye'de uzun süre, belki de sonsuza kadar kalmayı planladığını savunan Lavrov, “ABD, Suriye'de herkes için kabul edilebilir bir güç değişikliğiyle noktalanacak istikrarlı bir siyasi süreç oluşana kadar kalmak istediğini belirtiyor. Bu, rejim değişikliği demektir” diye konuştu.

Lavrov, ABD'yi, Suriye'nin toprak bütünlüğünü tehlikeye atan tek taraflı adımlar atmakla suçlayarak “ABD'nin attığı adımların, Fırat Nehri'nin doğusundan başlayarak Irak sınırına kadar devlet benzeri bir yapı oluşturmaya yönelik olduğunu düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

ABD'nin, Suriye'nin kuzeyindeki eylemlerine de değinen Lavrov, şöyle konuştu:

“ABD, herkesin ama özellikle de Türkiye'nin bu planlara yönelik itirazına rağmen sınır gücü kuvvetleri kurarak SDG'ye (PYD/PKK) geniş mali yardımlar yaptı. Türkiye'nin farklı Kürt gruplara yaklaşımını biliyoruz. Bu farklı şekillerde değerlendirilebilir ancak bu yaklaşım bir gerçek ve bunu tamamen göz ardı etmek dar bir bakış açısı. Bu dar bakış açısının Afrin de dahil olmak üzere yarattığı durumu görüyoruz.”

Sponsorlu

Lavrov, Kürtlerin Suriye'deki siyasi çözüm süreçlerine katılmasından yana olduklarını yineleyerek Kürtlerin, Suriye toplumunun değişmez bir parçası olduğunu söyledi.


      YORUM YAZ

  YORUMLAR

  Ankaralı Yusuf / 14.2.2018 00:25:00
  Tamam da kürtler barış sürecinde olsun birşey demiyoruz. Ama siz teröristleri adam yerine koyup barış sürecine dahi etmek istiyorsunuz. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu. Hem Abd ye teröristlere silah veriyor diye kızıyorsunuz, hem de Türkiye'nin haklı olduğu bir konuda teröristleri barış görüşmelerine çağıryorsunuz. İki yüzlülük yapmayın lütfen Lavrov Bey.
  Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
  ÇOK OKUNANLAR
  TİMETÜRK SON HABERLER
  TİMETÜRK BİYOGRAFİ