Muhammed Bin Selman


Suudi veliaht prens... Muhammed Bin Selman kimdir? Muhammed Bin Selman'ın biyografisi... İşte Muhammed Bin Selman'ın hayatı...

31 Ağustos 1985 tarihinde Suudi Arabistan'ın Cidde şehrinde dünyaya geldi. Kral Selman'ın üçüncü eşi Fahda bint Felah bin Sultan'dan olan en büyük oğludur.

Ortaöğrenimini tamamladıktan sonra Kral Suud Üniversitesi'nde Hukuk okudu. Üniversite mezuniyetinin ardından, bir süre özel sektörde çalıştı. Daha sonra Suudi kabinesi için Uzmanlar Komisyonu'nda danışman olarak görev aldı.

15 Aralık 2009 tarihinde Riyad Bölgesi valisi olan babasına özel danışman olarak siyasete girdi. 23 Ocak 2015 tarihinde Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı görevini aldı. 29 yaşında dünyanın en genç savunma bakanı oldu. Bu süre zarfında ülke yönetimindeki etkisini artıran oğul Selman, Suudi Arabistan'ın Birleşik Arap Emirlikleri ile birlikte Yemen'e düzenlediği hava operasyonlarını yönetti.

21 Haziran 2017 tarihinde Kral Selman'ın yayınladığı Kraliyet Kararnamesi ile Muhammed bin Nayif'in yerine Suudi Arabistan Başbakan Yardımcısı, İçişleri Bakanı ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi oldu.

Ayrıca 2016 yılında ilan edilen Vizyon 2030 planının sahibi olan Muhammed Bin Selman, Suudi halkının "2020 itibariyle petrol olmadan yaşayabilmesine" imkân sağlayacağını söylüyor.    YORUM YAZ

YORUMLAR

Foto Galeriler Videolar Günün Özeti
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK SON HABERLER
TİMETÜRK BİYOGRAFİ