Kürt Ulusal Konseyi'nden PYD'nin 'Çavuşoğlu ile görüşme' açıklamasına tepki

Kürt Ulusal Konseyi'nden PYD'nin 'Çavuşoğlu ile görüşme' açıklamasına tepki

Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) PYD’nin “ENKS-Çavuşoğlu görüşmesiyle ulusal birlik inisiyatifi hedef alındı” şeklindeki açıklamasına tepki gösterdi.

Kürt Ulusal Konseyi'nden PYD'nin 'Çavuşoğlu ile görüşme' açıklamasına tepki
25.2.2020 20:19:38

Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) Başkanlık Divanı, PYD'nin 19 Şubat'ta Ankara'da ENKS heyeti ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu arasındaki görüşmeyi eleştiren açıklamalarına yanıt verdi.

Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Çavuşoğlu ile gerçekleştirilen görüşmenin, Afrin, Resulayn ve Tel Abyad'da Kürtlerin yaşadığı acı ve zorlukların sona erdirilmesini amaçladığı belirtildi.

ÇAVUŞOĞLU İLE NEDEN GÖRÜŞTÜK?

Açıklamada, “ENKS, Suriye meselesinde etkin olan farklı güçler, muhalif gruplar ve ülkelerle görüşmelerini sürdürüyor. Bu ülkelerden biri de Türkiye'dir. Bu çerçevede bir heyetimiz Ankara'yı ziyaret ederek Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmüştür” ifadeleri kullanıldı.

PYD Kürtler arasındaki ortak tavrı güçlendirme ve çelişkilerin çözüme kavuşturulması için yürütülen çabaları destekleyeceğine ENKS'ye asılsız suçlamalarla eleştirmeyi seçiyor” denilen açıklamada şu sözlere ver verildi:

“Tehdit dilini ve Kürt halkının kaderini etkileyen bu yaklaşımı reddediyoruz. ENKS her daim Kürt halkının haklarını koruyacak, yerlerinden edilen halkın yerine dönebilmesi için çalışacak, Afrin, Tel Abyad ve ResulAyn'da yaşanan hak ihlallerinin takipçisi olacaktır.”

KUZEY SURİYE'DEKİ DEMOGRAFİK DÖNÜŞÜME KARŞIYIZ

ENKS'nin Kuzey Suriye Kürt bölgelerinde yaşanan “demografik değişme” karşı olduğuna yer verilen açıklamada, bu konuların Ankara'da yapılan görüşmede de dile getirildiği vurgulandı. Açıklamada, “PYD bu değersiz tutum ve söylemlerinden vazgeçmeli, bu hassas süreçte Kürt birliğini sağlayan inisiyatidi güçlendirmelidir” denildi.

xkrdnews-1582138631.jpg,qitok=MOdU0xYr.pagespeed.ic.WV6_Y2y0OZ

ENKS'NİN ÇAVUŞOĞLU İLE GÖRÜŞMESİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 19 Şubat'ta Ankara'da Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) ile bir araya geldi. ÇAvuşoğlu, görüşmeye ilişkin Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Suriyeli Kürtlerin meşru temsilcisi Suriye Kürt Ulusal Konseyi heyetiyle görüştük. Suriye Ulusal Koalisyonu içindeki ve siyasi süreçteki rollerini desteklediğimizi belirttik" ifadelerini kulalndı.

ENKS ise konuyla iligli açıklamasında “Çavuşoğlu, Rojava'nın Afrin, Serêkaniyê ve Girê Spî kentlerinde insan hakları ihlallerine neden olan ve suç işleyen silahlı grupların cezalandırılması gerektiğini söyledi. Çavuşoğlu, Türkiye'nin bu bölgenin demografisinin değiştirilmesini reddettiğini ve memleketlerinden ayrılmak zorunda kalanların yeniden evlerine gitmeleri için çalıştıklarını dile getirdi" ifadeleri kaydedildi.

ENKS ve PYD ARASINDA SORUNLAR

PYD'nin üyelerini gözaltına aldığı gruplardan biri olan Kürt Ulusal Konseyi ile örgüt arasında uzun süredir gerilim yaşanıyordu. PYD'nin bölgede neden olduğu demografik dönüşüme ve kendilerine yönelik keyfi tutuklamalara tepki gösteren ENKS ile PYD arasındaki ilişkileri düzeltmek için ABD, Rusya ve Fransa ara buluculuk yapmıştı.

YPG/PKK/PYD, Suriye'nin kuzeyini işgal ettikten sonra muhalif ENKS üyelerinin faaliyetlerini engellemiş, silahlı unsurlarını tasfiye ettirmiş ve siyasi mensuplarının birçoğunu tutuklamıştı. Terör örgütü, ENKS ofislerine de kilit vurmuştu.

ENKS ve PYD, 2019'un son aylarında uzlaşıya vardıklarını duyurmuştu. Bu kapsamda PYD tarafından, ENKS'nin kapatılan ofislerinin açılması ve mensuplarının serbest bırakılmasının kabul edildiği kaydedilmişti.


    YORUM YAZ