Kahire, yurt dışındaki Mısırlılara 'vatanseverlik kursu' vermeye başladı

Kahire, yurt dışındaki Mısırlılara 'vatanseverlik kursu' vermeye başladı

Mısır Göçmen Bakanlığı, yurt dışındaki Mısırlı gençlerin ülkelerine yönelik oluşturulan olumsuz fikirlerden etkilenmemeleri ve ülkelerine bağlı kalabilmeleri için 'vatan sevgisi kursu' vermeye karar verdi.

Kahire, yurt dışındaki Mısırlılara 'vatanseverlik kursu' vermeye başladı
14.8.2019 15:25:32

TIMETURK | HABER MERKEZİ

Al Monitor'un haberine göre Mısır Göçmen Bakanı Nabila Makram, 1 Ağustos'ta yaptığı açıklamada yurt dışında bulunan Mısırlı gençlerin ülkelerine yönelik oluşturulan olumsuz düşüncelerden entelektüel olarak etkilenmemeleri için çalışacaklarını söyledi.

Bunun için yurt dışındaki elçiliklerde Mısırlılara yönelik "ücretsiz kurslar" düzenleyeceklerini söyledi.

Kurslar, Sisi yönetiminin 2030 vizyonu projeleri kapsamında gerçekleştirilecek. Amaç ise 20-30 yaş aralığındaki genç Mısırlılara Mısır'ı tanıtmak ve anavatanlarıyla bağlarını koparmamalarını sağlamak.

Bakan Makram “Geleneksel savaş dönemi sona erdi. Mısır şimdi yeni bir savaşla karşı karşıya - yurtdışındaki genç Mısırlıları hedef alan ve onları anavatanlarına döndürmek için entelektüel olarak etkileyen söylentiler savaşı” ifadelerini kullandı.

İlk uygulamaların Kanada'daki Mısır elçiliğinde ve temsilciliklerinde düzenlendiği belirtilirken, programın tarih uzmanları ve sosyologlarla birlikte hazırlandığı ifade edildi.

Şu anda isteğe bağlı devam eden kursların, elçilikteki Mısırlı görevliler içinse zorunluğu olduğu belirtildi.

Program, günde 2 saat sekiz senas şeklinde gerçekleştiriliyor.


    YORUM YAZ