Jarosław Kaczyński


Polonyalı siyasetçi,hukukçu Jarosław Kaczyński. Jarosław Kaczyński kimdir? İşte Jarosław Kaczyński'nin biyografisi

Jarosław Kaczyński 18 Haziran 1949'da Polonya Varşova'da doğdu. 

Halen lideri olduğu  sağ kanat Hukuk ve Adalet partisinin ikiz kardeşi Leh Polonya Cumhurbaşkanlığı yapmış Lech Kaczyński ile birlikte kurdu. Temmuz 2006'dan Kasım 2007'ye kadar Polonya Başbakanı olarak görev yaptı. 2007 seçimlerindeki başarısızlığının ardından Hukuk ve Adalet partisi (PiS), Kaczyński Civic Platform hükümetlerine muhalefetin ana lideri oldu.

Jarosław Kaczyński, kardeşi Lech Kaczyński'nin ölümünden sonra 20 Haziran 2010'da yapılan Polonya başkanlık seçimlerinde  Başkan Bronisław Komorowski'ye karşı rakip oldu. Yakın tarihte ölen kardeşinin yerine geçerek adaylığını açıklayan Kaczyński,seçimi kaybetti. Başkan ya da Başbakanlık seçimlerinde  Hukuk ve Adalet Partisinin adayı olmamakla birlikte, Kaczyński hem 2015 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde hem de 2015 parlamento seçimlerinde Hukuk ve Adalet partisinin zaferlerinin arkasındaki fikir babası olarak sayılıyor.

Başbakan ya da cumhurbaşkanı olarak görev yapmamasına ve resmi olarak sadece Polonya Parlamentosu alt meclisi Sejm'in  bir üyesi olmasına rağmen, bazıları tarafından fiili bir lider ve Polonya'nın en güçlü adamı olduğu kadar en etkili liderlerden biri olarak görülüyor. Avrupa Birliği'yle Kaczyński'nin siyasi stili genellikle uzlaşmaz oldu ve bu yüzden  sık sık "bölücü" veya "kutuplayıcı" figürü olarak etiketlendi.     YORUM YAZ

YORUMLAR

Foto Galeriler Videolar Günün Özeti
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK SON HABERLER
TİMETÜRK BİYOGRAFİ