İspanya’da görülmesi gereken en iyi 11 yer

İspanya’da görülmesi gereken en iyi 11 yer

İspanya, hem eğlence sevenlerin hem de tarih ve kültür sevenlerin en çok ziyaret ettiği Avrupa ülkelerinden biri. Barcelona, Madrid, Sevilla, Cordoba ve Granada gibi harika şehirleri, Costa Brava, Marbella gibi sahilleri, tarihi eserleri ve mimari yapısıyla hayatınızda gidip göreceğiniz en güzel ülkelerden biridir.

İspanya’da görülmesi gereken en iyi 11 yer
15.9.2019 09:43:52

Türk Hava Yolları'nın Türk Hava Yolları'nın (THY) indirimli Güney Avrupa kampanyasının düzenlediği ülkelerden bir olan İspanya, hem eğlence sevenlerin hem de tarih ve kültür sevenlerin en çok ziyaret ettiği ülkelerden biri. Sıcacık ev sahipliği, geleneksel lezzetli yemekleri ve aile yapısı itibariyle Türkiye'ye oldukça benzerlik gösteren İspanyollar, aynı zamanda Avrupa'da Türkleri en çok seven halktır. Coğrafi konumu itibariyle bir yanda denize girip güneşlenen, öbür yanda kayak yapanların olduğu muhteşem bir ülkedir. Barcelona, Madrid, Sevilla, Granada ve Cordoba gibi harika şehirleri, Costa Brava, Marbella gibi sahilleri, tarihi eserleri ve mimari yapısıyla hayatınızda gidip göreceğiniz en güzel ülkelerden biridir. İspanya'da hayat stressiz, sakin ve eğlencelidir. Zaman kıymetli değildir İspanyollar için, zamanı durdurmak için uğraşmazlar. Halk çalışmaktan ziyade uyumayı, eğlenmeyi ve festivalleri sever. Saat 14:00-17:00 gibi tüm dükkanlar kapatılır ve herkes istirahate çekilir. İspanya'da hayat akşam başlar.
İşte büyüsüne bir anda kapılıp,  rahatlığına hemen alışacağınız İspanya'nın, gezilip görülesi en güzel yerleri;

1. Cordoba

cor

Şaşırtıcı mimarisi, görkemli tarihi, beyaza boyalı duvarları ve dolambaçlı sokakları ile adeta bir harikalar diyarı Cordoba…
Cordoba, güney İspanya'nın Endülüs bölgesindeki Cordoba eyaletinin başkenti. Cordoba'nın tarihi meydanı Mezquita'da bulunan küçük orta çağ sokaklarının, plazaların ve bembeyaz evlerin bir araya geldiği bir labirent gibi. Başlangıçta bir cami olarak inşa edilen Mezquita, günümüzde orijinal mimarisinin çoğunu korumayı başarmış olan görkemli bir katedral. İslami tarzda kırmızı ve beyaz çizgili kemerlerle süslü sütun ormanı, orta çağdaki Córdoba'nın görkemini ve önemini hatırlatıyor. Diğer ilgi çekici yerleri ise Hıristiyan Krallık Kalesi, Çiçek Caddesi, hediyelik eşya dükkanları ile Eski Yahudi Mahallesi.

 cami_1

2. Granada

abgranada

Güney İspanya'nın Sierra Nevada dağlarının dibinde bulunan Granada, Granada eyaletinin başkentidir. Granada, geleneksel kültürlerin, hareketli bir gece hayatının ve Müslüman Endülüs tarihini kapsayan Mağribi sanatının bir zirvesi olan dünyaca ünlü Alhamra'nın bulunduğu muhteşem mükemmel bir kültürel karışım sunuyor. Sadece Granada'ya bakan bu orta çağ kompleksinin mimarisini görebilmek için her yıl Avrupa'dan sayısız ziyaretçi akın ediyor. Avrupa'daki son Mağribi kalesi olan Alhamra, görkemli mimarisi, muhteşem ve yemyeşil bahçeleri ve şehrin nefes kesen manzaralarını sunuyor.

Dünyanın en önemli tarihi eserleri arasında yer alan Elhamra Sarayı kırmızı anlamına gelir. Granada'da bulunan bu sarayın yapımı tıpkı Alcazar Sarayı gibi Emeviler dönemine aittir. Adına yakışır bir biçimde kırmızı tonlarındadır. Güneş batarken kırmızı-turunculu bir renge bürünen saray, güneşle uyum içerisine girer. Simetrik süslemeleri, aslanlı çeşmesi ve halen çok iyi bakılan bahçeleriyle muhakkak ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır. Sarayın 33 tane bahçesi vardır. Bakımlı ve inanılmaz güzellikteki bu bahçeleri başka hiçbir yerde göremezsiniz. İnsanda büyük hayranlık bırakan bu sarayın kapısından girer girmez farklı bir aleme adım attığınızı hissedersiniz. Granada'nın içinde farklı bir şehir gibi olan Elhamra Sarayı sizi mest edecek.

agranada2

3. Santiago de Compostela

absantiago

Kuzeybatı İspanya'daki Galiçya bölgesinin başkenti Santiago de Compostela, Camino de Santiago olarak bilinen geleneksel hac'ın nihai varış noktası olarak biliniyor. Bu hac, pek çok Hıristiyan için önemlidir, çünkü Santiago de Compostela İsa Mesih'in Havarisi St James'in gömüldüğü yer. Günümüzde şehir hem dini gelenekleriyle hem de tarihi bakımından her yıl binlerce ziyaretçiyi kendisine çekiyor. Hıristiyan hacıların çoğunun geldiği nokta ana meydan olan Praza do Obradoiro. Şehrin kalbinde yer alan bu kalabalık plazada, özellikle St. James mezarının bulunduğu Santiago Katedrali gibi önemli yerler bulunuyor.

4. Toledo

abctelodo

Orta İspanya'daki bir dağın tepesinde yer alan Toledo, 16. yüzyıla kadar İspanyol başkenti olarak görev yapmıştı. Yahudiler, Hıristiyanlar ve Müslümanlar yüzyıllar boyunca birlikte yaşadığı için, kent bazen “Üç Kültür Şehri” olarak da anılıyor. 

İspanya'nın orijinalliğini kaybetmemiş orta çağ şehri olan Toledo için muhakkak bir gününüzü ayırın. Etrafında dolaşan nehir sebebiyle üç tarafı sularla çevrili küçük bir ada gibi görünen Toledo, fotoğraf çekmek ve manzaranın tadını çıkarmak için saatlerce dolaşılabilecek tarihi bir şehir. Müzesi, katedrali ve kalesi oldukça etkileyici, kapıları ve kılıçları ile ilgi çekicidir. Toledo sokaklarında dolaşırken kendinizi 14. asırda yaşıyormuş gibi hissedersiniz. Toledo'da muhakkak görülmesi gereken yerlerden biri Toledo Kalesi, diğeri Toledo Katedrali'dir. İnanılmaz bir ihtişama sahip bu iki eser yılların izlerini taşımaktadır. İspanya'nın muhakkak görülmesi gereken şehirleri arasında yer alan Toledo'da eski zamanlara ait kalıntıları görebileceğiniz müzeler de mevcuttur. Toledo'da her anınızı dolu dolu geçireceksiniz.

5. San Sebastian

asan sebastian

San Sebastian, Biscay Körfezi kıyısındaki Kuzey İspanya'nın Bask ülkesinde yer alan Gipuzko eyaletinin başkenti. Bu güzel sahil kenti, mükemmel plajları ve olağanüstü yemek geleneği nedeniyle çok tüm dünya tarafından çok seviliyor. Eski kent meydan, Napolyon Savaşları sırasında neredeyse tamamen tahrip edilmesinden sonra 19. yüzyılda yeniden inşa edilen birçok tarihi binaya ev sahipliği yapıyor. San Sebastian'da, Avrupa'nın en iyi plajlarına sahip. Yüzme, kayak, güneşlenme ve sayısız su eğlenceleri sunan Playa de la Concha da bunlar arasındaki en popüler olanı denilebilir.

6. Valencia

ab-valencia

İspanya'nın en büyük ve önemli şehirlerinden biri olan Valencia doğu tarafında yer alıyor. Sanat ve Bilim Kenti olarak bilinen büyük bir kültürel ve eğlence kompleksini inşa eden şehir aynı zamanda Turia nehrinin de yönünü değiştirmiştir. Bu komplekste, bilim müzesi, planetaryum ve akvaryum gibi çeşitli sergiler ve aktiviteler yer alıyor. Her sene Mart ayında Valencia bir çok farklı boy ve renkte figürlerinin sergilendiği Fallas Festivaline ev sahipliği yapıyor. 

7. Sevilla

abcdesevilla
Olağanüstü turistik mekanlar, canlı festivaller ve coşkulu gece hayatı, İspanya'yı ziyaret etmek için Sevilla'yı en iyi yerlerden biri haline getiriyor. Endülüs'ün başkenti olan Sevilla, aynı zamanda bölgenin finansal ve kültürel başkenti. Şehir, Christopher Columbus'un gömülü olduğuna inanılan Sevilla Katedrali gibi çok önemli tarihi yerlere sahip. Bir başka önemli bina da, lüks bahçeleri ile bir Mağribi sarayı olan Real Alcazar.

Dar sokakları ile Endülüs'ün gezmesi en keyifli şehirlerinden olan Sevilla'da yer alan Alcazar Sarayı, İspanya'da görülmesi gereken tarihi mekanlardan bir tanesidir. Oldukça büyük bir alan üzerine inşa edilen Alcazar Sarayı, Unesco Dünya Mirası listesinde yer alır. Günümüze kadar başarılı bir şekilde korunmuş, tahribata uğramamıştır. Sarayın tamamını dolaşmak yarım gününüzü alabilir. Tam bir tarih harmanı olan Alcazar Sarayının huzur verici bahçesinde keyifle yürüyüp, labirent gibi olan saray odalarında kaybolabilirsiniz. Farklı medeniyetlere tanık olmuş Alcazar Sarayının mimarisi de sizi çok etkileyecektir.

8. Madrid

amadrid

İspanya'nın başkenti ve en büyük şehri olan Madrid, durmak bilmeyen gece hayatı mekânlarıyla ünlü. Kent Avrupa'daki en renkli kozmopolit şehirlerden biri ve şehri bu haline getiren de çeşitli etnik grupların çokluğu. Şehir merkezinde bulunan İspanya Kralının evi olan Kraliyet Sarayı, Madrid'in en popüler turistik merkezlerinden biri. Madrid'in (ve İspanya'nın) kalbi, festivaller, önemli gösteriler ve sokak sanatçılarının yanı sıra toplu taşıma ağı için bir merkez olarak hizmet veren büyük bir meydanda bulunan Puerta del Sol'dur. Bir diğer önemli meydan da renkli San Miguel Pazarı ile ünlü Plaza Mayor.

Sokakları canlı, insanları sıcakkanlı, mağazaları kaliteli olan Madrid yeşilliklerle kaplı bir sanat şehridir. Şehrin mimari yapısı ve atmosferi etkileyici, ulaşımı rahattır. Madrid İspanya'nın başkentidir. Şehrin denize kıyısı yoktur. Retiro Park'ta kano ile gezebilir, Prado müzesinde tarihe tanıklık edebilirsiniz. Madrid yaşam dolu bir şehirdir. Heykelleri, peyzajları, meydanları, müzeleri ile her ayrıntısıyla sizi kendine hayran bırakır.

9. İspanyol Adaları

abcdadalar

İspanya, Avrupa'nın en güzel adalarından bazılarına da sahip. En büyük İspanyol Adaları, Balear Adaları ve Kanarya Adaları. İspanya anakarasının doğusunda, dört Balear Adaları (İbiza, Formentera, Mallorca ve Menorca), İspanya geri kalanından oldukça farklı bir karaktere sahip. Mallorca, dünyanın en büyük ve en iyi bilinen Balear adasıdır ve İbiza bir partisinin yapıldığı yer olarak ünlü. Kanaryalar olarak da bilinen Kanarya Adaları, Atlas Okyanusunun hemen güneyindeki Fas kıyısında bulunuyor. Güzel kumsalları, ılıman iklimi ve önemli doğal güzellikleri, özellikle Gran Canaria'daki Maspalomas Kum Tepeleri ve Tenerife'deki Teide Volkanı ile ziyaretçilerin ilgi odağı halinde.

10. Barselona

barcolenason

Kuzeydoğu İspanya'da bulunan Barcelona, tarihi mimariden canlı alışverişe, canlı kültürüne ve canlı gece hayatına turistlerin aradıkları her şeyi sunduğu için ülkenin en iyi seyahat noktalarından biri olarak karşımıza çıkıyor. .

Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan Barcelona, düzenli sokakları ve eşsiz manzaraları ile efsanevi bir şehirdir. İspanya'yı gezmeye Barcelona'dan başlayıp, incisi olan La Rambla caddesini muhakkak adımlayınız. Barcelona plajları, müzeleri ve turistlik tarihi mekanları ile sizi sarıp sarmalayacak, tarihi dokusu ile sizi etkileyecektir. Gezilecek tarihi mekanlarının yanı sıra son derece modern alışveriş mekanları bulunan Barcelona'da vaktin nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız. Gündüzleri gezip, geceleri eğleneceğiniz Barcelona'ya hemen alışacaksınız. Ayrıldığınızda özleyeceğiniz bu şehir, İspanya'ya gidenlerin muhakkak görmesi, gezmesi gereken yerler arasında ilk sıradadır.

Barselona'ya özgü olan Casa Batllo ve ünlü Sagrada Familia kilisesi ünlü mimar Antoni Gaudi'nin mimari yarattığım mimari başyapıtlar. Her ikisi de olağanüstü yapılar, büyüleyici tasarımlara, şekillere ve renk kombinasyonlarına sahip. Barselona'daki popüler etkinlikler arasında, ağaçlarla kaplı yaya caddesi olan La Rambla'da gezinti yapmak ve şehrin en popüler plajlarından biri olan Barcelona'da güneşlenmek yer alıyor.

11. Marbella

Marbella
Avrupa'nın önde gelen tatil şehirlerinden bir tanesi olan Marbella dünyanın her yerinden turistlerin akın ettiği bir şehirdir. İspanya'nın güneyinde bulunan Marbella; denizi, doğası ve yeşilliğinin yanı sıra lüks mağazaları ve gösterişli yapıları ile de dikkat çekici bir sahil şehridir. İspanya'nın gözdesi olan Marbella plajlarında tatilinizin tadını çıkarıp, şehirdeki antik tiyatroları gezip, konserlere katılabilirsiniz. İspanya'nın eğlenceli gece hayatına Marbella'da tanık olabilirsiniz.


    YORUM YAZ