İngiliz politikacı: Hong Kong'da yaşayan herkese İngiltere vatandaşlığı verelim

İngiliz politikacı: Hong Kong'da yaşayan herkese İngiltere vatandaşlığı verelim

Avam Kamarası Dışişleri Komisyonu Başkanı Tom Tugendhat, Hong Kong halkına yeniden güven vermek için Hong Kong'da yaşayan herkese İngiltere vatandaşlığı verilmesi gerektiğini söyledi.

İngiliz politikacı: Hong Kong'da yaşayan herkese İngiltere vatandaşlığı verelim
14.8.2019 14:20:38

TIMETURK | HABER MERKEZİ

Aslında vatandaşlık verilmesinin İngiltere'nin 1997'de Hong Kong'u Çin'e iade ederken yapılması gerektiğini söyleyen Tom Tugendhat, şimdi bunu yapmanın tam zamanı olduğunu, Hong Kong halkına güven vereceğini söyledi.

The Guardian'ın haberine göre Tugendhat, “İngiltere'nin 1997'den önce Hong Kong vatandaşlarına karşı yükümlülükleri vardı. Hataların düzeltilmesi gerek. Hong Kong'da açıkça gerginlikler olduğu bir dönemde, İngiltere, birçok Hong Kong vatandaşına, mevcut haklarının İngiltere tarafından tanındığını ve değer verildiğini gösterebilir. Bunlar hala özerk bölgedeki Çin vatandaşları, bu yüzden Çin hükümetinin onları Çin vatandaşlarından başka bir şey olarak biraz farklı bir statüde göreceğini sanmıyorum. Bence mesele bu değil. Mesele Birleşik Krallık'ın geleceği.”

2019-08-14_14h31_06
Tom Tugendhat

ASKERİ SEVKİYAT

10 haftadır gösterilerin sürdüğü Hong Kong'da dün, Çin yönetimi Hong Kong'a yakın Shenzen'e zırhlı araçlar, kamyonlar ve diğer askeri araçlar sevk etmişti.

TİANANMEN KATLİAMI

Protestoculara askeri müdahale ihtimali ise 1989 yılındaki Tiananmen Katliamının akıllara gelmesine sebep oldu.

190521-hong-Tiananmen-Square-tease_uj6iox

HONG KONG'DA NE OLUYOR?

Hong Kong'da Çin'e iade yasası sonucu gösteriler patlak vermiş, yasa 15 Temmuz'da geri alınsa da gösteriler sürmüştü.

(Habere gitmek için fotoğrafa tıklayınız)

1166336


    YORUM YAZ