Halep'te son adam

Halep'te son adam

Rejim bombardımanı altındaki Halep’te gönüllü bir kurtarıcının hikayesini anlatan Oscar adayı Suriye belgeseli muhaliflerin elindeki İdlib’te seyredildi.

Halep'te son adam
13.2.2018 13:35:12

TIMETURK | ÇEVİRİ

Pazartesi günü İdlib Üniversitesi kampüsünde gösterilen film Feras Fayyad'ın yapıp yönettiği “Last Men in Aleppo” “Halep'te Son Adam” adını taşıyor. Belgesel filmed rejimin ağır kuşatması karşısında Beyaz Baret'li kurtarıcıların hikayesi anlatılıyor. Idlib ise Rusya destekli Suriye hükümetinin geri almak istediği ve tamamen muhaliflerin elinde olan son bölgeyi teşkil ediyor.

"BÜTÜN SURİYELİLERİN YAŞADIKLARINI ANLATIYOR"

Şehirden kaçabilen ve Idlib'te filmi izleyenlerden Muhammed al-Shagel, “Film, Halep'te en zor olan son günlerimizi hatırlattı, birçok insan gözlerimizin önünde öldü.” dedi. 2016 Aralık ayında Halep'te Beşar Esed ve rejim destekçisi Rusya Idlib'te kontrolü ele geçirmişti. Üniversitenin medya enstitüsü yöneticisi Alaa al-Abdallah ise “Bu filmin kahramanlarının yaşadıkları bütün Suriyelilerin yaşadıklarıdır” şeklinde konuştu.

f-aleppo-a-20180214-870x567

OSCAR ADAYI FİLM SUNDANCE'DE ÖDÜL ALDI

Film Sundance Film Festivali'nde büyük jüri ödülüne layık görülürken bu yılın Oscar'larında ise en iyi belgesel filme aday gösterildi.

Geçen yıl White Helmet (Beyaz Baretliler) yardım gönüllüleri hakkında yapılmış bir başka film de yine en iyi kısa film dalında Oscar kazanmıştı.

Sponsorlu


        YORUM YAZ
    Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
    ÇOK OKUNANLAR
    TİMETÜRK SON HABERLER
    TİMETÜRK BİYOGRAFİ