Haim Nahum


Hukukçu Haim Nahum kimdir? Haim Nahum biyografisi...

Haim Nahum Manisa'da 1873 yılında dünyaya geldi. İbranice ve Arapça dilerini genç yaşta büyükbabasıyla gittiği Filistin'de öğrendi.

Filistin'in ardından Fransa'ya giderek, Paris Ruhani Okulu'nda eğitim aldı. Burada bulunduğu dönemde "Jön Türkler" grubunda yer aldı. 

1897'de İstanbul'a döndü. Ülkeye döndüğünde arzusu İstanbul'da İslam hukuku ve diplomatlık alanında eğitim görmek istedi.

Maddi yetersizlikten 1891'de Alliance Israelite Universelle kuruluşuna başvurdu. Bu başvuruda hukuk, teoloji ve diplomatik öğrenimi görmek için yardım istedi. İsteği kabul edilen Nahum, 1893-1897 arasında Paris Ruhani Okulu'nda öğrenim gördü. 1897'de haham tayin edilmeden 1895'te Teoloji Yüksek Okulu'ndan; 1896'da ise yaşayan Doğu dillerinden edebi Arapça ve Farsça bölümlerinden diploma almayı başardı. Aynı yıllarda Paris'teki Yahudi okullarında ders verdi. 

Okullarda öğretmenlik yapmaya başladı. 1908 yılında da II. Meşrutiyet'in ilanıyla görevinden istifa etti. Ardından Moşe Levi'nin yerine hahambaşı seçildi. Bu görevinde yer adlığı sürece Osmanlı Devleti ve Yahudiler arasında anlaşma sağlamaya gayret gösterdi.

1919-1926 yılları arasında da Kahire başhamamı olarak görev yaptı. 1923'te de Türk heyetinde yer alarak Lozan Barış Konferansı'na katıldı. 

Mısır toplumu tarihi üzerine de çalışmalar yapan Haim Nahum 1960 yılında Kahire'de hayatını kaybetti.

ESERLERİ

- Son Osmanlı hahambaşısının mektupları    YORUM YAZ

YORUMLAR

/ 5.1.2020 23:10:38
Kahrolsun İsrailKahrolsun YahudilerKahrolsun içimizdeki hayinler Kahrolsun tüm Türk düşmanları
/ 11.12.2018 20:53:44
Osmanlı birinci dünya savaşını kaybetti ve sevr antlaşmasıni imzaladı ülkemizi haritada parçalara böldüler Atatürk ya istiklal ya ölüm ülkenin her karış toprağı şehit kanıyla sulanmadıkça Vatan verilmez diyerek kuvai milliyeyi bu ruhla kurarak kurtuluş savaşını başlattı ve bu güzel ülkemizi düşmanlardan kurtardılar .Ülkemiz yorgun ve bitkindi fakir kalmıştı bir daha savaşacak ne gücümüz nede doğru dürüst silahımız kalmıştı bir daha saldırsalar yenik düşebilirdik o yüzden Lozan andlaşmasında fazla diretemedik Atatürkte suikast tehlikesi vardiye ismet paşayı göndermiştir arabulucu olarak
/ 18.11.2018 01:52:13
Haim naum bir İngiliz ajanıydı. Amacı ingilizlerin isteği doğrultusunda halifeliğin tamamen kaldırılmasıydı. Lozanda ismet İnönü bunun sözünü verince imzalanmış oldu. Çünkü o dönemde dünya Müslüman coğrafyası Türkiye yi hilafet makamı olarak görüyordu. İngilizler bir sonraki emelleri için engeli aşmış oldular.
/ 21.10.2018 17:34:48
lozan anlaşmasına gitmesi çok normal adam iyi bir şekilde Fransızca Arapça İngilizce biliyor tercüman.bu gün senin ülkeni Rize Pontus dönmesi yönetiyor.Rumlar Ermeniler Araplar 1.dünya savaşında Osmanlı’ya Türklere saldırdılar. Buna neden sesiniz çıkmıyor..padişahın imzaladığı Sevr anlaşmasını imzalayan heyette olsaydı iyiydi..osmanlı hiç bir hakkı yokken bir çok ülkeyi işgal etti yeniçeri maaşlı askerleri savaş ganimeti için bu ülkeleri yağmaladı bu işgalleri fetih ettik diyip kutluyorsunuz israil 3000 yıllık anavatanını İngilizlerin Arapların elinden alınca işgalci katil devlet diyorsunuz
/ 20.6.2018 07:43:39
Yazıklar olsun seni heyete sokan Türk temsilcisinin başı (Milli Şef)İsmet İnönü'ye.
/ 28.10.2017 12:27:02
Rezalete bak mk.lozan anlaşmasını imzalayan Türk heyeti hahambaşı yahudi
Foto Galeriler Videolar Günün Özeti
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK SON HABERLER
TİMETÜRK BİYOGRAFİ