'Fransızca bir Afrika dili olacak'

'Fransızca bir Afrika dili olacak'

2050 yılına kadar dünya çapında Fransızca konuşanların yüzde 85'inin Afrika'da olacağı belirtildi. Bu da Fransızca'nın bir Afrika dili olabileceği anlamına geliyor.

'Fransızca bir Afrika dili olacak'
12.6.2019 09:05:08

TIMETURK | HABER MERKEZİ

Afrika'dan bilgiler ve haberler paylaşan KUSI Ideas Festival '@kusiafrica' isimli Twitter hesabı 'La Francophonie and ODSEF' isimli uluslararası kuruluştan bazı veriler aktardı.

FRANSIZCA BİR 'AFRİKA DİLİ' OLACAK

Buna göre şu anda dünya çapında Fransızca konuşan nüfus oranı 300 milyon. Hesabın paylaştığı verilere göre bu rakam 2050 yılında daha çok yükselecek ve Fransızca konuşanların yüzde 85'i Afrika kıtasında yaşıyor olacak.

Bu da Fransızca'nın bir 'Afrika dili' olabileceği anlamına geliyor.

2019-06-12_09h00_36

FRANSA ve SÖMÜRGE ZİHNİYETİ

Fransa'nın Afrika'da 14 ülkeyi uzun yıllar boyunca sömürdüğü, bu ülkelere 1958 yılında bağımsızlık verdiği ve askeri olarak çekildiği biliniyor.

Fakat Paris yönetiminin bu ülkelerle sömürge zihniyetinde bir ekonomik ilişki sürdürdüğü biliniyor.

Son olarak 2015 yılında Silicon Africa'da paylaşılan verilere göre Fransa, bağımsızlığını kazanmış olan eski sömürgelerinin bütçelerinin büyük bölümünü değişik adlar altında kendi merkez bankasında topluyor. Söz konusu paraya 'koloni vergisi' adı verilirken, bu ülkelerin Fransa'dan sık sık borç aldıkları da biliniyor.

SÖZ KONUSU ÜLKELER

Fransa'ya koloni vergisi vermeyi sürdüren 'eski sömürge' ülkelerse şu şekilde:

Benin, Burkina Faso, Gine, Fildişi Sahili, Mali, Nijer, Senegal, Togo, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Kongo, Ekvator Ginesi ve Gabon.

Ayrıca son elli yılda 25'ten fazla Afrika ülkesinde darbe yaşandığı biliniyor.


    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK SON HABERLER
TİMETÜRK BİYOGRAFİ