Ertelenen ameliyatlar ne zaman başlayacak?

Korona virüs tedbirleri kapsamında bazı hastalıkların ameliyatlarının yapılması ileri bir tarihe ertelenmişti. Normalleşme süreci ile birlikte ertelenen ameliyatlar hangi tarihte yeniden başlayacak?

Ertelenen ameliyatlar ne zaman başlayacak?
21.5.2020 10:56:27

Kovid-19 Acil Anestezi Yönetimi, nisan ayının ikinci haftasında acil olmayan ameliyatların ertelenmesine karar verdi. Türkiye genelinde vaka oranlarındaki düşüşün ardından hayata geçirilen normalleşme süreci hastanelerde de başladı. Bu kapsamda 1 Haziran itibariyle salgın riski nedeniyle ertelenen ameliyat ve tedavi süreçleri yeniden başlayacak. Doç. Dr. Fatih Çiftçi, bu süreçte kanser hastaları başta olmak üzere durumu acil olmayan hastanın ameliyatının ertelendiğini hatırlattı. Türkiye'deki hastanelerin yüzde 80'inde bu durumun söz konusu olduğunu belirten Çiftçi, "Hastaları riske atmamak adına bu süreç uygulandı. Ancak yeni süreçte riskler azaldı. Hastanelerde ertelenen ameliyatlara yeniden başlanacak." dedi.

ameliyat1

Hastanelerin koronavirüse karşı ciddi önlemler aldığını belirten Çiftçi, hastaların 'koronavirüs fobisi' ile tedavi süreçlerini ihmal etmemesi gerektiğinin altını çizdi. Hastanelerdeki ameliyatların erken evre kanser hastaları ile başlanması planlanıyor. İlk aşamada mesena, akciğer ve kolon kanseri gibi hastaların ameliyatı yapılacak.


    YORUM YAZ