Endonezya’da 5 bin kişi kayıp

Endonezya’da 5 bin kişi kayıp

Deprem ve tsunami felaketi ile sarsılan Endonezya'da 5 bin kişinin halen kayıp olduğu belirlendi.

Endonezya’da 5 bin kişi kayıp
11.10.2018 15:21:00

Deprem ve tsunaminin vurduğu Endonezya'da hala 5 bin kişiye ulaşılamamış olmasına rağmen arama kurtarma çalışmaları sona eriyor.

Pasifik Ateş Çemberi'ndeki Endonezya'da 28 Eylül'de meydana gelen 7,7 ve 7,5 büyüklüğündeki depremler ve ardından oluşan tsunamide 2 bin 45 kişi hayatını kaybetti, 5 bin kişi ise hala kayıp.

Depremin üzerinden yaklaşık 2 hafta geçmesinin ardından hükümet arama kurtarma çalışmalarını sonlandırma kararı aldı. Yetkililer enkaz altında kalanlara ulaşılsa dahi artık kişinin kimliğinin teşhis edilmesinin mümkün olmayacağını ve çürüyen cansız bedenlerin bulaşıcı hastalıklara sebep olabileceğini söylüyor. Ancak yakınlarını aramaya devam eden depremzedeler hala bir umut olduğunu düşünüyor ve çalışmaların durdurulmamasını talep ediyor. Çoğu kişi yakınlarını en azından uygun bir şekilde gömmek ve onlara karşı son görevlerini yerine getirmek istiyor.

Şiddetli depremlerin art arda vurduğu Endonezya
Birçok aktif fay hattının geçtiği ülkenin Doğu Java eyaletinde 6,4 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. Felakette en az 3 kişi yaşamını yitirdi.

Deprem ve volkan kuşağında yer alan Endonezya'da 26 Aralık 2004'te 9,1 büyüklüğündeki deprem ve tsunami sonucu bölgedeki diğer ülkeleri de kapsayan geniş bir alanda 230 bin kişi hayatını kaybetmişti.


        YORUM YAZ
    Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
    ÇOK OKUNANLAR
    TİMETÜRK SON HABERLER
    TİMETÜRK BİYOGRAFİ