Emanuel Karasu


Yahudi avukat ve siyasetçi Emanuel Karasu. Emanuel Karasu kimdir? İşte Emanuel Karasu'nun biyografisi...

Emanuel Karasu tanınmış bir Yahudi kökenli tüccar ailenin mensubu olarak 1862 yılında Selanik'te dünyaya geldi. 400 yıl önce, 1492'de İspanya'dan sürülmüş ve Sultan II. Beyazıt'ın izniyle Selanik'e yerleşmiş Sefarad'lardandı. 

Hukuk eğitimi aldıktan sonra Selanik'te avukatlık yapmaya başlayan Karasu, Selanik'teki Makedonya Risorta Masonik Locası'nı kurdu ve Osmanlı Devletinde masonik faaliyetlerin öncüsü oldu. Masonik localar ve bazı gizli cemiyetler, Selanik'te devrimci radikal görüşlere sahip ve aralarında Talat Paşa'nın da bulunduğu Jön Türkler'in duygudaşları arasında bir buluşma yeriydi. Karasu, Selanik'te avukatlık yaparken İttihat ve Terakki Cemiyetine üye oldu. Cemiyetin Müslüman olmayan ilk üyelerinden biri oldu. 

Cemiyet, 1908 yılında II. Meşrutiyet ve sonrasında Osmanlı Devleti'nin idaresinde söz sahibi olunca Karasu da Selanik'ten Meclis-i Mebusan'a girdi. Karasu, 27 Nisan 1909'da Aram Efendi,  Esat Toptani, ve Sultan Abdülhamit'in uzun süre yaverliğini yaptıktan sonra muhalefet saflarına geçen Gürcü Ahmet Hikmet Paşa heyetiyle saraya geldi ve Meclis-i Milli'nin  Sultan II. Abdülhamid'e  halini (tahttan indirilmesini) karar verdiğini, kendilerinin bunu tebliğle görevlendirildiklerini söyledi.  Filistin topraklarının Yahudilere satılması için rüşvet teklifinde bulunduğunda Sultan II. Abdülhamid tarafından kovulan Emanuel Karaso bu kez Sultan'ın hal' kararını tebliğ için onun karşısına çıkmıştı. Bu ihanetin şartlarını hazırlayan teşkilat da İttihat ve Terakki Cemiyeti'ydi.

Emanuel Karasu 1912'de Selanik'ten, Balkan Harbi'nde Selanik Yunanistan'a kaybedilince 1914 yılında İstanbul'dan mebus seçildi.

Türkiye'deki değişik Musevi kuruluşlarının işbirliği yapması için çalıştı, Türk Musevi'lerinin önce Türk sonra Musevi olduklarında ısrarcı oldu ve Osmanlı Filistin'inde Siyonist iskânına karşı oldu. İtalya - Türkiye Savaşının antlaşma ile bitirilmesi için görüşmeler yapan ve Selanik'in enternasyonal bir şehir olmasına çalışan komitenin üyesiydi. Mondros Mütarekesi sonrasında İtalya'da Trieste'ye yerleşti ve 1934 yılında aynı yerde öldü. Arnavutköy'de Yahudi mezarlığında gömülüdür.

1912 yılında, Balkan Savaşları sırasında Selanik'ten Fransa'ya göç eden ve Danone grubunun kurucusu İzak Karasu'nun (Isaac Carasso) amcasıdır ve Daniel Carasso'nun büyük amcasıdır.     YORUM YAZ

YORUMLAR

/ 11.11.2019 22:25:23
osmanlıyı yıkan osmanlı müslüman düşüncesidir. elhamdülillah müslümanız. osmanlı aşırı merhametli, saf , şeffaf , davrandı. kimse üzülmesin diye üzüldü. kelle almadı, merhamet osmanlının sonu oldu. şimdiki gibi o günde vatanın içi padişahın çevresi hain doluydu.
/ 14.6.2019 20:47:53
Emenuel karasu sadece İşini yaptı asıl suç onun tuzağına düşenlerde malesef
/ 2.3.2019 14:40:15
Hainlik te sinir tanimamislar
/ 6.1.2019 11:50:14
Bunu okuyup hala çocuklarına danone alan yoktur herhalde
/ 10.10.2018 19:53:45
Cehennemde yan
/ 3.2.2018 00:23:40
Ateşi bol olsun
/ 2.2.2018 01:06:58
Sadece Talat paşa değil atatürk de vardı
Foto Galeriler Videolar Günün Özeti
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK SON HABERLER
TİMETÜRK BİYOGRAFİ