Çin Merkez Bankası'ndan, Türkiye'ye 1 milyar dolar fon

Çin Merkez Bankası'ndan, Türkiye'ye 1 milyar dolar fon

Çin Merkez Bankası, haziran ayında Türkiye’ye 1 milyar dolar değerinde fon aktardı. Pekin'in şu ana kadarki en büyük 'destek paketi' olarak değerlendirilen meblağ, 23 Haziran seçimleri öncesinde Türkiye'nin kasasına girdi. Nakit akışı, Türkiye'nin yabancı kaynak rezervlerini arttırdı.

Çin Merkez Bankası'ndan, Türkiye'ye 1 milyar dolar fon
11.8.2019 10:05:56

Çin ile Türkiye arasında son zamanda gelişen ikili ilişkiler ekonomiye de yansımaya başladı. Çin Merkez Bankası, haziran ayında Türkiye'ye 1 milyar dolar değerinde fon aktardı.

Pekin'in şu ana kadarki en büyük 'destek paketi' olarak değerlendirilen meblağ, 23 Haziran seçimleri öncesinde Türkiye'nin kasasına girdi.

Bloomberg'in haberine göre; aktarılan kaynak, Türkiye ile Çin merkez bankalarının 2012'de imzaladığı TL - Yuan Para Takas Anlaşması (swap) kapsamında Türkiye'ye aktarılan ilk yüksek miktardaki fon olma özelliği taşıyor.

Habere göre nakit akışı, 23 Haziran seçimleri öncesinde, yabancı yatırımcıların ülkenin siyasi ve mali istikrarıyla ilgili endişeli olduğu bir anda gerçekleşti ve Türkiye'nin yabancı kaynak rezervlerini arttırdı.

Çin'den gelen paranın Batı ile eşi benzeri görülmemiş gerilimler yaşayan Ankara'nın yabancı yatırım kaynaklarını çeşitlendirme çabası içerisinde olduğunu gösterdiğine işaret ediliyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, daha önce yaptığı açıklamada, Asya ekonomisinin gelecek vaat eden bir ortak olduğunu söylemişti.

Bundan 7 yıl önce, swap anlaşması imzalayan Ankara ile Pekin, her 3 yılda bir bu anlaşmayı yeniliyor.

Dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile dönemin Çin Devlet Başkan Yardımcısı Şi Cinping'in 2012'deki görüşmesi sırasında Türkiye Merkez Bankası (TCMB) ile Çin Merkez Bankası (PBC) arasında, Para Takas (Swap) Anlaşması imzalanmıştı.


    YORUM YAZ