Çavuşoğlu'ndan ABD'ye YPG uyarısı

Çavuşoğlu'ndan ABD'ye YPG uyarısı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, New York Times gazetesine yazdığı yazısında ABD'ye YPG terör örgütüne karşı uyarılarda bulundu.

Çavuşoğlu'ndan ABD'ye YPG uyarısı
14.9.2018 14:35:57

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İdlib operasyonunun insanlık felaketine neden olabileceğini belirtip, BM'nin de '21. Yüzyılın en büyük kaybının yaşanabileceği yönündeki uyarısını hatırlattı. Çavuşoğlu açık mektubunda YPG, Esad ve ABD ilişkine dair de şunları söyledi:

"Ama başyazı, kaygı verici bir gelişmeyi atlıyor: Esad'ın saldırıdaki müttefikleri ABD tarafından destekleniyor.

"Suriye'de faaliyet gösteren terör örgütü YPG'ye, Amerikalı vergi mükelleflerinin paralarıyla alınan silahların ve yardımın gittiği, YPG'nin Esad ile ittifaka girip, Temmuz ayında varılan anlaşma uyarınca, İdlib'in muhaliflerden geri alınmasına yardım için birliklerini gönderdiğine dair yeni haberler geliyor.

"Başını YPG'nin çektiği sözde Suriye Demokratik Güçleri'nin üst düzey liderlerinin, yeni Suriye'de kendilerine yer edinmek için Suriye rejimiyle resmi görüşmeler yapmasından bu yana ittifak büyüdü."

'YPG sınır yakınında faaliyet göstermesinin savunulacak tarafı yok'

Çavuşoğlu, 'YPG'nin PKK bağlantılı' olduğunu ifade ettiği yazısını şu sözlerle noktaladı.

"YPG'nin Suriye içinde, Türkiye sınırına yalnızca birkaç kilometre mesafede faaliyet göstermesinin savunulacak bir tarafı yok. Washington'ın bölgedeki gerçek müttefiklerinin kim olduğuna karar verme zamanı geldi."


    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK SON HABERLER
TİMETÜRK BİYOGRAFİ