Amerikan medyasında ''Yüzyılın Anlaşması''nın yankıları

Amerikan medyasında ''Yüzyılın Anlaşması''nın yankıları

ABD Başkanı Donald Trump'ın ''Orta Doğu barış planı'' Amerikan medyasında geniş yer buldu.

Amerikan medyasında ''Yüzyılın Anlaşması''nın yankıları
29.1.2020 08:13:17

ABD Başkanı Trump'ın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile dün Beyaz Saray'da açıkladığı tek taraflı Orta Doğu barış planı, Senatoda devam eden azil yargılaması haberlerine rağmen Amerikan medyasında geniş yer buldu.

WASHİNGTON POST: İSRAİL'İN İSTEDİĞİ TÜM UNSURLARI SAĞLIYOR

Washington Post gazetesi, "Trump, işe yarayıp yaramayacağı şüphesi devam ederken İsrail-Filistin barış paketini açıkladı" başlığıyla verdiği haberinde, söz konusu planın İsrail'in istediği tüm unsurları sağladığına işaret etti.

Gazete ayrıca, hem Trump'ın içeride azil süreciyle uğraştığı hem de İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun kendi ülkesinde zor bir süreçten geçtiği bir dönemde planın açıklandığına dikkati çekti.

Aynı gazetede yer alan Ishaan Tharoor imzalı analizde de "Yüzyılın Anlaşması" olarak adlandırılan planın, aslında iki tarafı bir araya getiren bir anlaşma dahi olmadığı belirtildi.

NEW YORK TİMES: İSRAİL'İ KAYIRAN ORTA DOĞU PLANI

New York Times gazetesi ise söz konusu planı, "Trump, güçlü şekilde İsrail'i kayıran Orta Doğu planını açıkladı" başlıklı haberiyle okuyucularına duyurdu.

Planın uzun vadede nitelikli bir Filistin devletinin ortaya çıkmasına imkan vermeyeceğine vurgu yapan gazete, İsrail Başbakanı Netanyahu'nun pazar günü Batı Şeria'daki yerleşim yerlerini ilhak planına da dikkati çekti.

CNN: PLAN NETANYAHU'NUN ELİNİ GÜÇLENDİRECEK

CNN kanalı da Trump'ın planıyla ilgili haberi, "Trump, İsrail'in ihtiyacını karşılayan ve hızlı şekilde Filistinlilerin reddettiği Orta Doğu planını açıkladı" başlığıyla verdi.

İsrail'in güçlü şekilde desteklendiği belirtilen haberde, planın Netanyahu'nun elini güçlendirecek bir şekilde ve dönemde açıklandığı vurgulandı.

NBC News kanalı, anlaşmanın Filistin tarafına belli koşullara bağlı olarak bir devlet olma imkanı sunarken, İsrail'in egemenlik haklarını en baştan ve kapsamlı şekilde tanıdığına işaret etti.

FOX NEWS: FİLİSTİNLİLER BU ANLAŞMA FIRSATINI KAÇIRMAMALI

Muhafazakar Fox News de söz konusu anlaşmanın hem İsrail hem de Filistin tarafı için iyi bir anlaşma olduğunu savunduğu haberinde, "Filistinliler bu anlaşma fırsatını kaçırmamalı" yorumuna yer verdi.

THE HİLL: BİRÇOK SORU İŞARETİ VAR

ABD'nin önde gelen haber sitelerinden The Hill ise söz konusu planın uygulanması noktasında birçok soru işareti olduğunu, henüz İsrail tarafı ile Filistin tarafı arasında bir orta yol bulunamadığını belirtti.

POLİTİCO: BU BARIŞ DEĞİL, BU GÜÇ

Önde gelen bir diğer haber portalı Politico'da yer alan analizde, "Bu barış değil, bu güç" başlığıyla Trump'ın amacının Orta Doğu'ya barış getirmek olmadığı kaydedildi. Analizde, Trump'ın tek taraflı barış planının birçok amacının olduğu, ancak İsrail-Filistin meselesine çözüm bulmanın bu amaçlar arasında yer almadığı vurgulandı.


    YORUM YAZ